Menu
Log in
Log in

Committees

ASN Standing Committees and Terms of Office

Bernard Haber Award Committee

    • H. David Shine, Chair (2018-2022)
    • Joyce Benjamin (2018-2022)
    • Regino Perez-Polo (2018-2022)
    • Wendy Macklin (2020-2024)
Find full committee description here

Young Latin American Scholars (YLAS) Committee

    • Juana Pasquini (Chair) (2019-2023)
    • Francisco Nualart (2019-2023)
    • Carmen Melendez (2019-2023)
    • Ricardo Reis (2019-2023)
    • Arturo Ortega (2019-2023)
Find full committee description here

Electronic Communication Committee

    • Marion Buckwalter, Chair (Secretary) (2021-2025)
    • Donna Osterhout (Secretary-Elect) (2021-2025)
Find full committee description here

Finance Committee

    • Erhard Bieberich (Treasurer)
    • Terri Wood (Past President)
    • Steve Barger (Treasurer-Elect)
    • Marion Buckwalter (Secretary)
Find full committee description here

Enterprise Committee

    • Arturo Ortega (Chair) (Past Program Chair)
    • Tara DeSilva (Current Program Chair)
    • Selva Baltan (Future Program Chair)
    • Michael Nichols (Present Local Host Chair)
    • Erhard Bieberich (Treasurer)
    • Steve Barger (Treasurer-Elect)
    • Jean Harry (Presidential Appointee)
Find full committee description here

Jordi Folch-Pi Award Committee

    • Eric Murphy (Chair) (2008-2022)
    • Gerardo Morfini (2012-2022)
    • Matthew Rasband (2013-2021)
    • Eduardo Candelario-Jalil (2016-2021)
    • Karen Chandross (2016-2022)
Find full committee description here 

Journal Oversight Committee

    • Vlad Parpura (Past-President, Chair) (2019-2021)
    • Terri Wood (President) (2019-2021)
    • Seema Tiwari-Woodruff (President-Elect) (2019-2021)
    • Doug Feinstein (ASN NEURO Editor-in-Chief) (2019-2021)
Find full committee description here

Marian Kies Award Committee

    • Astrid Cardona (2014-2022) and Michael Fox (2018-2022) (Co-Chairs)
    • Jeffrey Dupree (2020-2022)
    • Kiran Bhaskar (2020-2024)
    • Stefanie Robel (2020-2024)
    • Dorothy Schafer (2020-2024)
Find full committee description here 

Membership Committee

    • Selva Baltan (2017-2021) and Randy F. Stout, Jr (2018-2022) (Co-Chairs)
    • Rita Sattler (2016-2020)
    • Long-Jun Wu (2018-2022)
    • Hongwei Qin (2018-2022)
Find full committee description here

Nominating Committee

    • Babette Fuss (Chair) (2021-2025)
Find full committee description here

Education and Public Policy Committee

    • Thad Rosenberger (Chair) (2016-2020)
    • Dianna Hynds (2016-2020)
    • Michael Fox (2016-2020)
    • Iryna Ethell (2018-2022)
Find full committee description here

Young Investigator Education Enhancement Committee

    • Donna Osterhout (Chair) (2011-2021)
    • TBA (Vice Chair) (2020-2024)
    • Debra Mayes (2012-2022)
    • Andre Phillips (2013-2019)
    • Keiichiro Susuki (2019-2021)
Find full committee description here

Young Investigator Advisory Committee

    • Haley Titus (Chair) (2019-2021)
    • Rachel Hendrix (Vice Chair) (2019-2021)
    • Zila Martinez-Lozada (2019-2021)
    • Dylan Verden (2019-2021)
    • Alex Schober (2019-2021)
    • Kevin Allan (2019-2021)
    • ShiPing ‘Patrick’ Zou (Liaison) (2019-2021)
Find full committee description here

Inter-American Cooperation Committee

    • Marco Prado (Chair) (2017-2021)
    • Babette Fuss (2017-2021)
    • Maria de Los Angeles Garcia Robles (2017-2021)
    • Jean Harry (2021-2023)
    • Cecilia Hedin-Pereira (2017-2021)
    • Arturo Ortega (2017-2021)
    • Juana Pasquini (2017-2021)
    • Keiichiro Susuki (2019-2021)
Find full committee description here

The American Society for Neurochemistry is a 501(c)(3) tax exempt Non-Profit Organization Registered in the District of Columbia

Powered by Wild Apricot Membership Software